Bawełna

Plantacje bawełny wymagają klimatu ciepłego i wilgotnego. Bawełnę uprawia się w pasie 44 ° szerokości północnej i 36 ° szerokości południowej. Północna granica plantacji bawełny przechodzi przez południową Europę, Azję środkową, Chiny, Koreę, Japonię oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Południowa granica terenów plantacji przebiega przez Argentynę, Chile, Afrykę i Południową Australię.
W zależności od warunków klimatycznych uprawiana jest w formie krzewu, ziela lub drzewa.

Włókna bawełny wytwarzane są z jej kwiatów, które po przekwitnięciu pękają przybierając formę pęku śnieżnobiałego, różowego lub żółtawego puchu. Roślina znana od tysiącleci w Azji, Ameryce Środkowej, na Bliskim Wschodzie czy w Egipcie. Z czasem dotarła również do Europy. Bawełna do wzrostu potrzebuje ciepła i wilgoci. Kłębki bawełny zbierają maszyny. Oczyszczają je oraz zbierają w ogromne rolki. Taki surowiec trafia do fabryki, gdzie jest oczyszczany. Następnie poddawany procesowi zgrzeblenia i przędzenia. Lina bawełny jest cyklicznie rozciągana i skręcana, co sprawia, że poszczególne włókna wiążą się ze sobą coraz ciaśniej. Proces ten powtarza się kilka razy, aż do uzyskania przędzy o pożądanej grubości i wytrzymałości.
Bawełna

Główne zalety bawełny:

HIGIENICZNY DLA SKÓRY

PRZYJEMNY, NATURALNY CHWYT

MIĘKKI DOTYK

TKANINA "ODDYCHA"

DOBRZE ODPROWADZA WODĘ

"ODDYCHA", DOBRZE PRZEPUSZCZA POWIETRZE, JEST PRZEWIEWNA

LEKKA I KOMFORTOWA W NOSZENIU, ZARÓWNO BAWEŁNA O NISKIEJ JAK I WYSOKIEJ GRAMATURZE

ŁATWY SPOSÓB PIELĘGNACJI

ŁATWO SIĘ FARBUJE, DOSTĘPNA W WIELU WZORACH I WARIANTACH KOLORYSTYCZNYCH

PIELĘGNACJA

W większości przypadków bawełnę pierzemy w pralce. Jednak prosimy o przestrzeganie wskazówek konserwacji znajdujących się na etykiecie pielęgnacyjnej wszytej do każdego wyrobu. Należy tutaj pamiętać, że z bawełny stopniowo spiera się kolor, dlatego przy ciemnych barwach warto zastosować krótsze pranie w niższej temperaturze. Bawełnę można wirować i prasować na lewej stronie na sucho lub wilgotno w temperaturze do  180 °C.

Bawełna