Len

Jedna z najstarszych roślin uprawnych w dziejach ludzkości. Lniany był zarówno Całun Turyński, jak i len był tkaniną używaną do mumifikacji zwłok egipskich władców. Sposób pozyskiwania włókna lnianego jest pracochłonny i niestety niezbyt wydajny. Ze 100 kg słomy jedynie 14% nadaje się do przędzenia. Len jest włóknem dość „czystym” z ekologicznego punktu widzenia. Do produkcji lnianego materiału nie używa się chemikaliów, a sama uprawa lnu wpływa korzystnie na żyzność gleby. Właściwie, jedynym zarzutem kierowanym w stronę producentów tkanin lnianych jest fakt, że w trakcie produkcji zużywa się spore ilości wody (konieczne jest moczenie lnu). Niemniej jednak, coraz częściej stosuje się metodę zraszania, która wymaga mniejszych nakładów wody.

Włókna pozyskiwane są z łodyg lnu. Zdobią je niebiesko- fioletowe kwiatki. Do produkcji włókien zbiera się przekwitnięty len. Aby zachować pełen potencjał każdej rośliny, len nie jest wycinany lecz wykopywany wraz z korzeniami, gdyż włókna lniane znajdują się nie tylko w łodydze, lecz także w korzeniach. Zbiory dokonywane są przez maszyny, które wyciągają a następnie układają len na polu. Następnie poddawany jest procesowi roszenia. Len który jest rozłożony na polu, wystawiony jest na działanie deszczu, rosy oraz słońca przez kilka tygodni. Na tym etapie włókna zyskują swój unikatowy kolor poprzez interakcję z glebą, deszczem i słońcem. Len jest regularnie obracany. Celem tego zabiegu jest równomierne osuszenie oraz roszenie. Gdy len jest wyroszony i wysuszony, zostaje zabrany z pola w dużych snopach. Międlenie oraz czesanie są kolejnym etapem w procesie produkcji. Włókna lniane oddzielane są od łodyg. Surowe włókna lniane są czesane oraz przekształcane w kilku stopniach aby powstały bardzo drobne włókna, gotowe aby zostać nawleczone na przędzę.
Len

Główne zalety lnu:

HIGIENICZNY DLA SKÓRY

DZIAŁANIE ANTYBAKTERYJNE

LEKKI

PROSTY SPOSÓB PIELĘGNACJI

DOBRZE ODPROWADZA WODĘ

"ODDYCHA", DOBRZE PRZEPUSZCZA POWIETRZE, JEST PRZEWIEWNY

CHŁODZI, IDEALNY W CZASIE GORĄCYCH DNI

POZYTYWNIE ODDZIAŁUJE NA ORGANIZM CZŁOWIEKA, NIE POWODUJE ALERGII, WZMACNIA SYSTEM IMMUNOLOGICZNY

PIELĘGNACJA

Ta odporna na zabrudzenia i bakterie tkanina w większości dobrze znosi pranie w pralce. Mimo tego odzież z lnu nie zawsze można prać w ten sposób, dlatego prosimy o przestrzeganie wskazówek konserwacji znajdujących się na etykiecie pielęgnacyjnej wszytej do każdego wyrobu. Po wysuszeniu len można prasować w temperaturze do 200°C. Naturalne zagniecenia tworzące się na tkaninach lnianych są powszechnie uważane za szlachetne i nie ma konieczności  prasować ich zupełnie na gładko.

Len