Poliester

Poliester należy do grupy włókien syntetycznych, które nie występują w przyrodzie i są wytwarzane przez człowieka z polimerów syntetycznych. Włókna syntetyczne powstają poprzez produkcję masy polimerowej, następnie formowanie, rozciąganie i poddawanie procesom wykańczania. Mogą być cięte i ciągłe. Włókna cięte wykorzystywane są jako dodatek do włókien naturalnych i sztucznych w celu zwiększenia ich wytrzymałości na rozciąganie i ścieranie oraz zmniejszanie kurczliwości.

Poliester otrzymuje się z kwasu tereftalowego oraz glikolu etylenowego. W następstwie reakcji chemicznej powstaje płynny polimer. Po jego zgęstnieniu otrzymuje się cienką taśmę, która zostaje pocięta na paski a następnie formowane są z nich włókna.
Poliester

Bardzo istotną kwestią jest jakość poliestru. Marka Hexeline zamawia poliestry jedynie od najlepszych europejskich producentów. Istnieje istotna różnica pomiędzy jakością bangladeskich czy hinduskich poliestrów a włoskich czy portugalskich.

Poliester jest często wykorzystywany jako dodatek do składu z innymi surowcami. Dlaczego? Otóż nadaje tkaninie/ dzianinie pożądane cechy i właściwości. Ilość procentowa oraz rodzaj splotu zależy od przeznaczenia tkaniny. Skład poliestru sprawia, że tkanina jest przede wszystkim bardziej wytrzymała. Przykładem jest len, który sam może uszkadzać się w miejscach stałego złożenia. Poliester dodaje mu plastyczności i stanowi o wytrzymałości. Tkanina z poliestrem w składzie również szybciej schnie i nie gniecie się. Jej barwy są intensywniejsze a kolory trwalsze. Ponadto poliester nadaje czasami szlachetny, elegancki połysk. Umożliwia niestandardowe wykończenie, przez co np. casualowa bawełna zyskuje możliwość innego przeznaczenia.

Główne zalety poliestru:

MIĘSISTY

PLASTYCZNY

NIE GNIECIE SIĘ

UTRZYMUJE PLISOWANIE, KRESZOWANIE I SOLEJKĘ

MOŻLIWE DO UZYSKANIA JEST CAŁE SPECTRUM SPLOTÓW, FAKTUR, JAKOŚCI, WYKOŃCZENIA. JEŻELI TKANINA NAS ZASKAKUJE TO Z PEWNOŚCIĄ JEST TO POLIESTER

WYTRZYMAŁOŚĆ

SPRĘŻYSTOŚĆ, NIE ULEGA ODKSZTAŁCENIOM

SZYBKO SCHNIE, ODPORNY NA ŚCIERANIE

ŁATWY SPOSÓB PIELĘGNACJI - UŻYTKOWOŚĆ

NIE JEST ATAKOWANY PRZEZ MOLE CZY BAKTERIE

WŁÓKNA ODPORNE NA CHEMIKALIA, DZIĘKI CZEMU ŁATWO MOŻEMY SPRAĆ PLAMĘ NIE NISZCZĄC TKANINY

PIELĘGNACJA

Jeśli wskazówki z etykiety pielęgnacyjnej nie mówią inaczej, odzież z poliestru można prać w pralce w niewysokich temperaturach do 30 °C. W przypadku, gdy w składzie tkaniny znajdują się włókna elastyczne nie należy dodawać płynu do płukania, ponieważ wpłynie to negatywnie na właściwości tych włókien. Wyrobów z poliestru zazwyczaj nie trzeba prasować, ponieważ nie gniotą się. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba to w niskiej temperaturze i na lewej stronie. Materiały poliestrowe łatwo ulegają wybłyszczeniu przy prasowaniu.

Poliester