Wiskoza

Wiskoza wytwarzana jest z surowca naturalnego - celulozy pozyskiwanej z sosen, buków i świerków. W początkowej fazie produkcji tego materiału proces technologiczny przypomina ten, który obserwować można w fabrykach papieru. Drewno jest mocno rozdrabniane, a powstała w ten sposób masa formowana jest w arkusze, które następnie poddawane są kolejnym reakcjom chemicznym, aż do momentu, gdy staną się cieczą. Ta po odwirowaniu wlewana jest cienkim strumieniem do kwasu siarkowego, w którym zastyga w nić. Następnie tworzona jest przędza. Gotowe? Już prawie. W zależności od splotu i szeregu innych czynników wiskozie można nadać różne właściwości, choć oczywiście można wyróżnić kilka głównych, wspólnych dla każdego rodzaju wiskozowego materiału.

Wiskoza

Główne zalety wiskozy:

HIGIENICZNA

NATURALNA

PRZYJAZNA DLA SKÓRY CZŁOWIEKA

PRZEWIEWNA, "ODDYCHA", CHŁONIE WODĘ, NIE SPOCIMY SIĘ W NIEJ ANI NIE ZGRZEJEMY

CZĘSTO JAKO DOMIESZKA DO INNYCH WŁÓKIEN - JEJ SKŁAD NADAJE MIĘKKOŚĆ, PRZYJEMNY, DELIKATNY CHWYT. WŁÓKNA SYNTETYCZNE ODDYCHAJĄ DZIĘKI DODATKU WŁÓKIEN WISKOZOWYCH

TKANINA LEKKA

MOŻLIWE RÓŻNE SPLOTY A TYM SAMYM JAKOŚCI I CHWYTY

PIELĘGNACJA

Pomimo tego, że wiskoza jest bardzo podobna do bawełny należy pamiętać, że jej włókna maja mniejszą wytrzymałość na rozciąganie szczególnie na mokro. Dlatego odzież z wiskozy można prać w pralce w temp. do 30°C, ale z delikatnym wirowaniem lub ręcznie. Nie należy rozciągać ubrań przy rozwieszaniu czy praniu ręcznym. Prasować po lewej stronie w temperaturze do 110 °C.

Wiskoza