Wełna Owcza

Pomimo postępu cywilizacji, ulepszeń i technologii, my nadal przez tysiąclecia odziewamy się wyrobami wełnianymi. Owce zostały udomowione przypuszczalnie już ok. 6000 l.p.n.e. Najwcześniejsze wyroby z niej wykonywane datowane są na ok. 4000 r.p.n.e. W czasach Imperium Rzymskiego wełna razem z lnem i skórą odziewała całą ówczesną, europejską populację. O przędzy takiej jak bawełna jeszcze wtedy nie słyszano. Jedwab był natomiast ekstrawaganckim luksusem.

Strzyżenie owiec polega na zdjęciu okrywy zwierzęcia, najczęściej w postaci całego runa. Narzędziem są nożyce ręczne, maszyny ręczne lub elektryczne. Owce merynosowe zwykle strzyże się raz a pozostałe gatunki dwa razy w roku. Przy dwukrotnym strzyżeniu otrzymuje się w sumie większą ilość wełny niż przy jednokrotnym strzyżeniu. Jednokrotna strzyża daje jednak wełnę dłuższą. Podlega ona następnie sortowaniu z uwzględnieniem grubości i długości włókien.
Wełna Owcza

Włókna w zależności od miejsca wzrostu wykazują różną długość, grubość i wytrzymałość. W celu uzyskania jednolitych partii wełen zestrzyżone runa dzieli się według części ciała owcy. Zwykle runo (okrywa włosowa) dzieli się na osiem części. Najszlachetniejsza wełna znajduje się na łopatkach i bokach owiec. Stanowi ona największą masę wełny z runa. Nieco mniej szlachetny gatunek znajduje się na szyi, grzbiecie i udach. Najmniej dorodny gatunek wełny znajduje się na dalszych częściach nóg, głowie, nasadzie ogona.

Główne zalety wełny:

WŁÓKNO NATURALNE, PRZYJAZNE I ZDROWE DLA SKÓRY

DOSKONAŁE WŁAŚCIWOŚCI HIGIENICZNE

MIĘKKOŚĆ WEŁNY

HIGROSKOPIJNOŚĆ WEŁNY, NASZA SKÓRA ODDYCHA

UNIWERSALNA NA KAŻDĄ POGODĘ

WEŁNA POZYSKIWANA JEST POPRZEZ STRZYŻENIE, ZWIERZĘTA NIE CIERPIĄ PODCZAS PROCESU POZYSKIWANIA JEJ

PLASTYCZNOŚĆ, SPRĘŻYSTOŚĆ WYROBÓW WEŁNIANYCH, PRZEZ CO W MNIEJSZYM STOPNIU ULEGAJĄ ZAGNIECENIOM

WOLNO CHŁONIE WODĘ Z ZEWNĄTRZ PRZEZ CO JEST IDEALNYM SUROWCEM NA OKRYCIA WIERZCHNIE

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja wyrobów (swetry) z wełny wymaga odpowiedniego podejścia. Zalecamy delikatne pranie ręczne w letniej wodzie z rozmieszanym płynem do prania wełny, który zapobiega utracie naturalnych wosków znajdujących się na włóknach. Nie zalecamy długiego namaczania aby nie utracić naturalnych wosków. Wyprany wyrób należy delikatnie wydusić w ręczniku i suszyć w stanie rozłożonym na płasko. Odzież wierzchnią z wełny owczej należy czyścić chemicznie w specjalistycznych pralniach.

Wełna Owcza