Dodatkowe 20% rabatu na SUKIENKI, KOMBINEZONY, BODY, TOREBKI, AKCESORIA, i BIŻUTERIĘ z OUTLETU. Podane ceny uwzględniają rabat. Do końca pozostało: 

basket

| PL EN RU Unia Europejska

Poliamid

mvjvjggf

Modelka ma na sobie żakiet z tkaniny z  poliamidem w składzie.

Podobnie jak poliester, poliamid należy do grupy włókien syntetycznych, które nie występują w przyrodzie i są wytwarzane przez człowieka z polimerów syntetycznych. Włókna syntetyczne powstają poprzez produkcję masy polimerowej, następnie formowanie, rozciąganie i poddawanie procesom wykańczania. Mogą być cięte i ciągłe. Włókna cięte wykorzystywane są jako dodatek do włókien naturalnych i sztucznych w celu zwiększenia ich wytrzymałości na rozciąganie i ścieranie oraz zmniejszanie kurczliwości. Jaka jest zatem różnica pomiędzy poliestrem i poliamidem? Poliamid jest bardziej odporny na rozciąganie i ma nieco wyższe właściwości higroskopijne, chociaż oczywiście daleko mu do bawełny, wełny czy wiskozy. Trudniej się barwi i jest wrażliwy na światło słoneczne. Ponadto jest bardziej odporny na plamy i zagniecenia. Poliamid charakteryzuje się nieco niższą niż poliester sprężystością (nieco bardziej się gniecie), jednak ma jedną niezaprzeczalną zaletę - włókna poliamidowe można łatwo farbować tak, aby uzyskać wysoką jakość czerni i innych nasyconych kolorów. Dlatego też poliamid często stosowany jest przez producentów strojów kąpielowych.
Poliamid, zwłaszcza ten wysokiej jakości, jest dużo droższy w produkcji niż poliester. Dlatego też ubrania z poliamidu są droższe, czasami dużo droższe niż wełna czy bawełna.


PIELĘGNACJA

Wyrobów, które zawierają włókna poliamidowe nie należy wystawiać na dłuższe działanie światła słonecznego, ponieważ mogą się odbarwić lub zżółknąć. Włókna poliamidowe odkształcają się trwale w wysokich temperaturach, dlatego nie należy ich prasować w temperaturze wyższej niż 110°C. Można prać w pralce w temp. do 30°C.