Darmowa dostawa  |  2 tygodnie na zwrot  |  Wysyłka do 5 dni roboczych  |  Obsługa zamówień +48 506 304 407 lub + 48 880 388 380 w godz. 9:00-17:00

Poliester

Poliester

Poliester należy do grupy włókien syntetycznych, które nie występują w przyrodzie i są wytwarzane przez człowieka z polimerów syntetycznych. Włókna syntetyczne powstają poprzez produkcję masy polimerowej, następnie formowanie, rozciąganie i poddawanie procesom wykańczania. Mogą być cięte i ciągłe. Włókna cięte wykorzystywane są jako dodatek do włókien naturalnych i sztucznych w celu zwiększenia ich wytrzymałości na rozciąganie i ścieranie oraz zmniejszanie kurczliwości. Poliester otrzymuje się z kwasu tereftalowego oraz glikolu etylenowego. W następstwie reakcji chemicznej powstaje płynny polimer. Po jego zgęstnieniu otrzymuje się cienką taśmę, która zostaje pocięta na paski a następnie formowane są z nich włókna. Bardzo istotną kwestią jest jakość poliestru. Marka Hexeline zamawia poliestry jedynie od najlepszych europejskich producentów. Istnieje istotna różnica pomiędzy jakością bangladeskich czy hinduskich poliestrów a włoskich czy portugalskich. Poliester jest często wykorzystywany jako dodatek do składu z innymi surowcami. Dlaczego? Otóż nadaje tkaninie/ dzianinie pożądane cechy i właściwości. Ilość procentowa oraz rodzaj splotu zależy od przeznaczenia tkaniny. Skład poliestru sprawia, że tkanina jest przede wszystkim bardziej wytrzymała. Przykładem jest len, który sam może uszkadzać się w miejscach stałego złożenia. Poliester dodaje mu plastyczności i stanowi o wytrzymałości. Tkanina z poliestrem w składzie również szybciej schnie i nie gniecie się. Jej barwy są intensywniejsze a kolory trwalsze. Ponadto poliester nadaje czasami szlachetny, elegancki połysk. Umożliwia niestandardowe wykończenie, przez co np. casualowa bawełna zyskuje możliwość innego przeznaczenia.


ZALETY POLIESTRU

Włókna poliestrowe nadają mięsistości, plastyczności, przez co tkaniny nie gniotą się. Jest też włóknem trwałym, dzięki czemu wyroby poliestrowe mogą nam dłużej służyć i są bardziej wytrzymałe, odporny na ścieranie i łatwiejsze w pielęgnacji. W kwestii użytkowości bardzo istotne jest, że poliester szybko schnie. Włókna poliestrowe są odporne na chemikalia, dzięki czemu łatwo możemy pozbyć się plamy nie niszcząc tkaniny. Nie jest atakowany przez mole czy bakterie.Z jego trwałością wiąże się również zdolność do utrzymywania plisowania, kreszowania czy solejki. Ponadto poliester umożliwia uzyskiwanie całego spectrum splotów, faktur, jakości, wykończenia. Jeżeli tkanina nas zaskakuje to z pewnością jest to poliester.


PIELĘGNACJA

Jeśli wskazówki z etykiety pielęgnacyjnej nie mówią inaczej, odzież z poliestru można prać w pralce w niewysokich temperaturach do 30 °C. W przypadku, gdy w składzie tkaniny znajdują się włókna elastyczne nie należy dodawać płynu do płukania, ponieważ wpłynie to negatywnie na właściwości tych włókien. Wyrobów z poliestru zazwyczaj nie trzeba prasować, ponieważ nie gniotą się. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba to w niskiej temperaturze i na lewej stronie. Materiały poliestrowe łatwo ulegają wybłyszczeniu przy prasowaniu.

Poliester