Darmowa dostawa  |  2 tygodnie na zwrot  |  Wysyłka do 5 dni roboczych  |  Obsługa zamówień +48 506 304 407 lub + 48 880 388 380 w godz. 9:00-17:00

Wełna z Kóz Kaszmirskich (Kaszmir)

Wełna z Kóz Kaszmirskich (Kaszmir)

Na lodowato zimnych zboczach Himalajów, na wysokości ok. 3 – 5 tys. metrów, żyje koza kaszmirska, której wełna pod wpływem ekstremalnych warunków klimatycznych rozwija swoje wyjątkowe właściwości. Jej sierść potrzebuje radykalnych wyzwań pogodowych, aby móc wykształcić swoją ocieplającą, puchową warstwę. Przynajmniej pół roku egzystuje ona w temperaturach dochodzących do – 40°C (!), żeby w ogóle potrzebować swojej rozgrzewającej, puchowej kołderki. Dzięki temu tak duże mrozy nie sprawiają jej problemu. Sierść cudownej kozy składa się z dwóch warstw. Zewnętrzna, czyli długie, sztywne i szorstkie włosy, które chronią zwierzę przed przenikliwym wiatrem. Spodnia natomiast w postaci miękkiego, delikatnego puchu, który grzeje niczym najcieplejsza pierzynka. Puch ten jest bardzo ciepły, lekki i wytrzymały – to kaszmir, najdroższe włókno świata. Procesy strzyżenia kozy kaszmirskiej oraz owcy różnią się diametralnie. Wiosną, kiedy robi się cieplej, zwierzęta gubią swoją ocieplającą, puchową wyściółkę. Aby cenny puch nie mieszał się z szorstką okrywą zewnętrzną, ich sierść jest zbierana ręcznie albo starannie wyczesywana. Gwarantuje to dokładne oddzielenie długich włosów od delikatnego puchu (kaszmir). Proces ten trwa nawet dwa tygodnie. Surowy kaszmir jest następnie przetwarzany dalej i poddawany rygorystycznej ocenie jakości – w trakcie przetwarzania wiele włókien się przerzedza, a podczas dalszego procesu kaszmir traci na wadze. Szacuje się, że czystego kaszmiru („pure cashmere”) jedna koza produkuje rocznie ok. 50-150 gramów. Na jeden sweter przypada wełna kilku kóz (ok. 400g)! Mowa tutaj o kaszmirze oczyszczonym już z grubych włókien, zanieczyszczeń i tłuszczu. Popyt na kaszmir jest duży a jego produkcja nie jest w stanie go zaspokoić. Próbowano hodować kozy kaszmirskie, jednak bez powodzenia. Unikatowość tego surowca wynika z warunków życia kóz na obszarze Kaszmiru. Od kilku lat jego ceny stopniowo rosną i najprawdopodobniej będą rosły nadal. Z tej perspektywy nie można się dziwić cenom gotowych produktów.


ZALETY KASZMIRU

Jedną z głównych zalet kaszmiru jest cudownie lekka miękkość, która jest nieporównywalna z innymi wełnami. Godna uwagi jest również ich grzewczość – są one 6 razy cieplejsze niż swetry z owczej wełny. W kaszmirowym swetrze na pewno nie będzie nam zimno. Niekwestionowane są także sprężystość i elastyczność kaszmiru, który nie tylko pięknie się układa, ale również szybko powraca do swojej pierwotnej formy i nie gniecie się łatwo. Kaszmir "oddycha", jest higieniczny i zdrowy dla skóry. Absorbuje parę wodną, niemal natychmiast odprowadzając ją na zewnątrz. Jednocześnie jednak, jego powierzchnia nie wchłania wody, co znaczy, że szybko schnie i choć nie jest wodoodporny, jesienna mżawka nie przemoczy nas do suchej nitki. Istotną cechą jest także jego wytrzymałość. Patyna czasu pogłębia tylko urodę kaszmiru, który – tak jak stylowy, zabytkowy mebel, przy odpowiedniej pielęgnacji, okazuje się być materiałem niemal niezniszczalnym, służącym przez wiele lat.


PIELĘGNACJA

Pielęgnacja wyrobów z kaszmiru (swetry) wymaga odpowiedniego podejścia. Zalecamy delikatne pranie ręczne w letniej wodzie z płynem do prania wełny, zapobiegającym utracie naturalnych wosków znajdujących się na włóknach. Nie zalecamy długiego namaczania, aby nie utracić naturalnych wosków. Wyprany wyrób należy delikatnie wydusić w ręczniku i suszyć w stanie rozłożonym na płasko. Odzież wierzchnią z wełny lub kaszmiru należy czyścić chemicznie w specjalistycznych pralniach.

Wełna z Kóz Kaszmirskich (Kaszmir)