Darmowa dostawa  |  2 tygodnie na zwrot  |  Wysyłka do 5 dni roboczych  |  Obsługa zamówień +48 506 304 407 lub + 48 880 388 380 w godz. 9:00-17:00

Wełna Owcza

Wełna Owcza

Pomimo postępu cywilizacji, ulepszeń i nowych technologii, wełna od tysiącleci stanowi podstawowy surowiec włókienniczy. Owce zostały udomowione przypuszczalnie już ok. 6000 l.p.n.e. Najwcześniejsze wyroby datowane są na ok. 4000 r.p.n.e. W czasach Imperium Rzymskiego wełna razem z lnem i skórą odziewała całą ówczesną, europejską populację. O przędzy takiej jak bawełna jeszcze wtedy nie słyszano. Jedwab był natomiast ekstrawaganckim luksusem.

Strzyżenie owiec polega na zdjęciu okrywy zwierzęcia, najczęściej w postaci całego runa. Narzędziem są nożyce ręczne, maszyny ręczne lub elektryczne. Owce merynosowe zwykle strzyże się raz a pozostałe gatunki dwa razy w roku. Przy dwukrotnym strzyżeniu otrzymuje się w sumie większą ilość wełny niż przy jednokrotnym strzyżeniu. Jednokrotna strzyża daje jednak wełnę dłuższą. Podlega ona następnie sortowaniu z uwzględnieniem grubości i długości włókien.
Włókna w zależności od miejsca wzrostu wykazują różną długość, grubość i wytrzymałość. W celu uzyskania jednolitych partii wełen zestrzyżone runa dzieli się według części ciała owcy. Zwykle runo (okrywa włosowa) dzieli się na osiem części. Najszlachetniejsza wełna znajduje się na łopatkach i bokach owiec. Stanowi ona największą masę wełny z runa. Nieco mniej szlachetny gatunek znajduje się na szyi, grzbiecie i udach. Najmniej dorodny gatunek wełny znajduje się na dalszych częściach nóg, głowie, nasadzie ogona.


ZALETY WEŁNY

Wełna jest włóknem naturalnym, przyjaznym i zdrowym dla skóry. Doskonale znana ze swoich właściwości higienicznych. Jest przyjazna dla skóry, miękka i przyjemna w dotyku. Kolejną istotną cechą wełny jest jej higroskopijność. Wolno chłonie wodę z zewnątrz, przez co jest idealnym surowcem na okrycia wierzchnie. Pozwala skórze oddychać. Ponadto wełna jest uniwersalna na każdą pogodę. Wyroby wełniane cenione są również za plastyczność i sprężystość, przez co w mniejszym stopniu ulegają zagnieceniom.


PIELĘGNACJA

Pielęgnacja wyrobów (swetry) z wełny wymaga odpowiedniego podejścia. Zalecamy delikatne pranie ręczne w letniej wodzie z rozmieszanym płynem do prania wełny, który zapobiega utracie naturalnych wosków znajdujących się na włóknach. Nie zalecamy długiego namaczania, aby nie utracić naturalnych wosków. Wyprany wyrób należy delikatnie wydusić w ręczniku i suszyć w stanie rozłożonym na płasko. Odzież wierzchnią z wełny owczej należy czyścić chemicznie w specjalistycznych pralniach.

Wełna Owcza